Program wsparcia dla rodzin
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Aleksandrowie Kujawskim na podstawie Zarządzenia Starosty Aleksandrowskiego Pani Lidii Tokarskiej oraz na mocy porozumienia zawartego w dniu 25 kwietnia 2022 r. w Warszawie pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej i Nauki Departament Wychowania i Edukacji Włączającej a Powiatem Aleksandrowskim, w ramach rządowego Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „ZA ŻYCIEM”, pełni funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Powiecie Aleksandrowskim.
Na wykonanie zadania Powiat otrzymał dotację rządową z przeznaczeniem na realizację zajęć z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W 2022 r. Z takiej formy pomocy skorzystało 13 dzieci i ich rodzice. Przyznane wsparcie, w zależności od potrzeb obejmowało od 2 do 5 godzin tygodniowo. Zrealizowano ogółem 658 godzin zegarowych zajęć (psycholog, pedagog, logopeda/neurologopeda, terapeuta integracji sensorycznej, rehabilitant, terapeuta EEG Biofeedback). Praca z dzieckiem odbywała się w kontakcie indywidualnym dziecka z terapeutą, najczęściej w obecności rodzica, który obserwował zajęcia i na bieżąco otrzymywał informację o postępach dziecka i wskazaniach do pracy w domu.
Terapeuci nawiązali kontakt z placówkami, do których uczęszczały dzieci (żłobek, przedszkole, placówka realizująca Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka) i pomagali ukierunkować pracę z dziećmi w ww. placówkach. Działania wspierające rodziców były ukierunkowane na omówienie trudności rozwojowych dzieci, wsparcie w przezwyciężaniu tych trudności, informowanie o możliwości uzyskania pomocy w innych placówkach, w tym służby zdrowia, pomocy społecznej (w tym zajęć Specjalistycznych Usług Opiekuńczych), Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, zespole orzekania ds. niepełnosprawności. W ankietach ewaluacyjnych oraz w informacjach zwrotnych kierowanych bezpośrednio do dyrektora Poradni udzielone wsparcie w ramach programu "Za Życiem" było bardzo wysoko oceniane i przyjmowane z wdzięcznością.
W 2023 r., po zaakceptowaniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki sprawozdania merytorycznego i finansowego z realizacji zadania rządowego za rok 2022 oraz uruchomieniu środków na ten cel, wznowiono realizację zajęć. W tym roku ze wsparcia psychologa, neurologopedy logopedy, terapeuty integracji sensorycznej, pedagoga, terapeuty pedagogicznego i terapeuty EEG Biofeedback korzysta 21 dzieci zakwalifikowanych do programu. Do 20 grudnia 2023 r. Zostanie zrealizowanych 700 godzin zegarowych zajęć.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!