Trwa kampania “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to.”

2 stycznia 2021 R. na Skwerze Ekscentryków przy zabytkowym Teatrze Letnim w Ciechocinku stanie antysmogowa instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Gmina Ciechocinek w powiecie aleksandrowskim jest jednym z 40 miejsc na mapie Polski, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafia z kampanią “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.

Na antysmogowej instalacji, którą przez pierwsze dwa tygodnie stycznia będzie można oglądać w Ciechocinku, zamontowano dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc – tłumaczył rzecznik PAS Piotr Siergiej.

Ciechocinek nieprzypadkowo został wytypowany do tej kampanii. Według najnowszego rankingu gmin biorących udział w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze” na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów w III kwartale 2021 r. Ciechocinek zajął 1506 miejsce z 13 złożonymi wnioskami. Kampania „Zobacz, czym oddychasz” ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza oraz zachęcić mieszkańców Ciechocinka m.in. do ubiegania się o dopłaty do wymiany pieców z ogólnopolskiego programu rządowego i gminnego. Od stycznia w Urzędzie Gminy Ciechocinek będzie można uzyskać wsparcie, udzielane przez przeszkolonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownika, w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.

Za dwa lata wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego, które zakazują użytkowania pozaklasowych, najbardziej emisyjnych kotłów i pieców. Mamy nadzieję, że ta kampania przyspieszy proces wymiany tzw. kopciuchów. Potrzebna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale również władz lokalnych we wspieraniu tych wymian. Ciechocinek jest pięknym miastem uzdrowiskowym, przyciągającym dziesiątki tysięcy kuracjuszy rocznie. Niestety mimo, że miasto jest zgazyfikowane prawie w całości, spacery w okresie grzewczym uświadamiają, że w naszym mieście użytkowanych jest jeszcze sporo kopciuchów. Skalę problemu dodatkowo pokazują pomiary z obywatelskich czujników jakości powietrza, umieszczonych w mieście – mówi Paulina Warachim z Ciechocińskiego Alarmu Smogowego.

Informacja prasowa: Fundacja Zielone Kujawy

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa