Relacja z Powiatowych Prezentacji Wielkanocnych

Starosta Dariusz Wochna wraz z zarządem powiatu w sobotę 24 marca zorganizował XI Powiatowe Prezentacje Potraw i Tradycji Wielkanocnych. To przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami, jak co roku, odbyło się w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” w Aleksandrowie Kuj. Prezentacje są doskonałą okazją do przypomnienia mieszkańcom regionu tradycyjnych produktów stanowiących świadectwo naszego bogatego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego.

W Prezentacjach wzięli udział m.in. radni rady powiatu, wójtowie, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych oraz Sławomir Kopyść – członek zarządu województwa. Ekspozycje stołów wielkanocnych w sobotnie przedpołudnie zostały starannie przygotowane przez reprezentantki kobiecych organizacji z poszczególnych gmin powiatu aleksandrowskiego: Klub Kobiet reprezentujący gminę Koneck, Koło Gospodyń Wiejskich w Zbrachlinie (reprezentujące gminę Waganiec), Koło Gospodyń Wiejskich w Toporzyszczewie (reprezentujące gminę Bądkowo), Klub Kobiet Kreatywnych w Raciążku (reprezentujący gminę Raciążek), Koło Gospodyń Wiejskich w Sędzinie (reprezentujący gminę Zakrzewo) i Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnie Parcele (reprezentujące gminę Aleksandrów Kuj.). Wielkanocne stoły przygotowali także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Zespołu Szkół nr 1 CKP w Aleksandrowie Kuj. oraz gospodarze z „Hubala”.

Tradycją prezentacji jest wielkanocny konkurs kulinarny. W tym roku jury oceniało potrawy z jajkiem w roli głównej. Do konkursu swoje kulinarne, jajeczne arcydzieła zgłosiło 17 uczestników. Decyzją jury konkursowego w składzie: Małgorzata Wdowczyk (Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego), Lidia Kulpa (Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kuj.) i Aneta Wejner-Wiśniewska (ODR Aleksandrów Kuj.):

  • I. miejsce zajął Zespół Szkół Nr1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim,
  • II. miejsce dla Pani Jolanty Małeckiej,
  • III. miejsce (ex aequo): KGW w sędzinie i Zespół Szkół Nr2 im. mjra H. Dobrzańskiego”Hubala” w Aleksandrowie Kujawskim.

Powiatowym prezentacjom towarzyszyły degustacje potraw, a także wystawa rękodzielnictwa i twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. W tym roku swoje prace zaprezentowali podopieczni: Warsztatów Terapii Zajęciowej z Aleksandrowa Kuj. i Warsztatów Terapii Zajęciowej „Karczemka” z Otłoczyna, Środowiskowego Domu Samopomocy w Aleksandrowie Kuj. oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Raciążku. Nie zabrakło indywidualnych twórców świątecznych ozdób. Swoje wyroby świąteczne wystawili: Róża Góralska, Halina Zakrzewska, Małgorzata Cylke, Genowefa Grabowska i Wiesława Grochulska. Podczas prezentacji można było nabyć ręcznie wykonane: pisanki, palmy, baranki wielkanocne,serwetki, świąteczne koszyczki, kartki i wiele innych pięknych przedmiotów.

XI Powiatowe Prezentacje Wielkanocne okazały się być nie tylko znakomitą okazją by rozsmakować się w najlepszych specjałach świątecznych stołów. Dały one również zwiedzającym możliwość zaopatrzenia się w piękne, niepowtarzalne, ręcznie wykonane dodatki i ozdoby wielkanocne. Spotkanie przed zbliżającymi się świętami uświetniły oklaskiwane przez publiczność taneczne i wokalne występy dziecięcego zespołu artystycznego „Wiolinki”, prowadzonego przez Dorotę Wojtasik. Zespół działa przy Zespole Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie.

Serdeczne podziękowania Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego kieruje do dyrekcji Zespołu Szkół Nr2 im. mjra H. Dobrzańskiego “Hubala”: Michała Wilniewczyca oraz Jolanty Lewandowskiej, a także wszystkich nauczycieli i uczniów zaangażowanych w przygotowanie dekoracji, prowadzenie i organizację XI Powiatowych Prezentacji Potraw i Tradycji Wielkanocnych.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia ładuje się automatycznie poniżej, prosimy o chwilę cierpliwości…

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa