Poznali prawdziwe gospodarstwo wiejskie od kuchni

W dn. 30 kwietnia 2019 r. uczniowie z klas I-III PGD Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne „BabaLuda” w Parowie Falęckiej w gminie Chełmża. Wycieczkę sfinansował Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego. Celem wycieczki było poznanie tradycji regionu, przybliżenie dawnych warunków życia na wsi, zapoznanie ze zwierzętami gospodarskimi oraz kształtowanie postaw szacunku dla przyrody i promocja ekologicznego trybu życia.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywany dawniej przy uprawie i obróbce ziarna oraz służący do produkcji pieczywa. Poznali tradycyjne techniki wypieku chleba na zakwasie oraz samodzielnie formowali bułeczki. Nasi „agroturyści” zapoznali się również ze sprzętami wykorzystywanymi do produkcji masła i sera, a nawet spróbowali ubić masło w maselnicach. Nie mogło obyć się również bez degustacji chleba wypiekanego w wiejskim piecu chlebowym. Każdemu przypadł do gustu swojski chleb z masłem i konfiturami lub ze smalcem. Po degustacji młodzież udała się do prawdziwego wiejskiego obejścia z zagrodą dla owiec pomorskich oraz kóz. Każdy miał okazję pogłaskać, przytulić oraz nakarmić te sympatyczne zwierzęta. Uczniowie zobaczyli również alpaki, osiołki Ambrożego i Pontusa, kury oraz świnkę Pepę. Każdy miał okazję po raz pierwszy w życiu sprawdzić swoje siły w dojeniu kozy. Przy małej pomocy właścicieli gospodarstwa i to zadanie wszyscy zaliczyli na 5.

Na zakończenie trzygodzinnego pobytu zorganizowane zostało ognisko i pieczenie kiełbasek. Na drogę każdy uczestnik otrzymał samodzielnie uformowane wcześniej bułeczki. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni i z nowymi doświadczeniami wszyscy wrócili szczęśliwie do szkoły. Opiekunowie serdecznie dziękują właścicielom i pracownikom Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego „BabaLuda” za sympatyczne przyjęcie.

Oprac. Marta Jaroszewska

 

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa