Powiat zainstalował czujnik jakości powietrza

Na początku marca br. Powiat Aleksandrowski pozyskał w użyczenie od Fundacji AVIVA czujnik jakości powietrza “Airly”. Czujnik został zainstalowany na budynku Starostwa Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim. Inicjatorką działań w tym zakresie była Pani Justyna Rojek – mieszkanka powiatu, która złożyła wniosek i zgłosiła lokalizację Aleksandrowa Kujawskiego do konkursu “Wiem czym oddycham”, na rzecz zwiększenia wśród lokalnych społeczności świadomości jakości powietrza w Polsce. Czujnik został zainstalowany na daszku przy wejściu głównym do urzędu. Oprócz pomiarów temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności powietrza, urządzenie wyposażone jest w system monitorowania stężenia cząstek pyłów PM2,5 i PM10 zawieszonych w powietrzu oraz diodę, która zmienia kolor w zależności od bieżącej jakości powietrza.

Mam nadzieję, że dzięki temu czujnikowi zwiększy się w świadomość tego, czym na co dzień oddychamy, że wyciągniemy z tego wnioski, w efekcie czego, poprawi się jakość naszego powietrza, powiedział po uruchomieniu czujnika Starosta Aleksandrowski – Dariusz Wochna.

Smog i zanieczyszczenie powietrza, które nasila się zwłaszcza w sezonie grzewczym, ma ogromnie negatywny wpływ na zdrowie. Apeluję, aby nie spalać w piecach i kotłach grzewczych odpadów, śmieci oraz złej jakości węgla, gdyż to właśnie takie działania są w głównej mierze odpowiedzialne za zanieczyszczenie.

Dostęp do aktualnej mapy jakości powietrza w tym do pomiarów czujnika w Aleksandrowie Kujawskim, dostępny jest pod adresem: https://map.airly.eu/pl/ 

 

Dostępna jest również aplikacja “Airly” do pobrania na smartfony.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa