Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury

Tradycją już się stało, że Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego przyznaje doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wyróżniającym się artystom i działaczom kultury z terenu powiatu aleksandrowskiego lub działającym na jego terenie. W roku bieżącym Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego, spośród 7 nominowanych do nagrody osób, postanowił uhonorować 4, których działalność istotnie wpłynęła na rozwój twórczości artystycznej lub upowszechnianie i ochronę kultury, a także przyczyniła się do promocji naszej małej ojczyzny.

Do tegorocznej nagrody Zarządu Powiatu Aleksandrowskiego zgłoszone zostały następujące osoby:

 1. Pan Cezariusz Pilewski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Lutnia Nova, jeden z inicjatorów powstania Chóru Lutnia Nova, kontynuatora tradycji amatorskiego chóru Lutnia, który działał na terenie Aleksandrowa Kujawskiego w latach 1921 – 1962. Lutnia Nova to chór, który powstał dla zapewnienia rozwoju wartości kulturalnych, pogłębiania wiedzy muzycznej wywodzącej się z wartości chrześcijańskich i dorobku kulturalnego minionych pokoleń. Aktywność kulturalna Cezariusza Pilewskiego skupia się głównie na działaniach związanych z udziałem chóru w życiu społeczno – kulturalnym Aleksandrowa Kujawskiego, a także w licznych wydarzeniach na terenie całego kraju takich jak konkursy, przeglądy, festiwale oraz lokalne przedsięwzięcia kulturalne, patriotyczne i religijne. Dzięki tej działalności Chór promuje nasz region i zdobywa liczne nagrodyi wyróżnienia. Wielkie zaangażowanie i szeroka działalność społeczna Pana Pilewskiego przyczyniły się do tego, że Chór Lutnia Nova stał się ambasadorem kulturalnym Miasta Aleksandrów Kujawski.
 2. Cordiale Coro działający od 2008 roku na terenie Aleksandrowa Kujawskiego chór żeński, którego działalność związana jest z upowszechnianiem i promocją kultury oraz inicjowaniem i realizowaniem różnych przedsięwzięć kulturalnych. Chór uczestniczy w różnorodnych przedsięwzięciach kulturalnych będąc jednocześnie organizatorem lokalnych przeglądów i konkursów ( Przegląd Chórów Cantamus, Przegląd Pieśni Pasyjnej, Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosko ). Cordiale Coro to laureat licznych nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach ogólnopolskich i innych.
 3. Pani Jolanta Rosińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Konecku. 15 letnia działalność na stanowisku dyrektora tej instytucji zmieniła jej wizerunek otwierając ją na rozwój i nowe rozwiązania. Znaczącym elementem działań Pani Jolanty na rzecz upowszechniania kultury jest ciekawa oferta wydarzeń kulturalnych, spotkań, zajęć pozalekcyjnych i warsztatów. Aktywna działalność Pani Jolanty przejawia się również we współpracy z różnymi środowiskami lokalnymi takim jak: zespół ludowy Echo Konecka
  i młodzieżowa orkiestra dęta.
 4. Martyna Buliżańska – poetka, autorka wierszy i tekstów w czasopismach literackich w Polsce i na świecie, laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej 2014 w kategorii debiut oraz X ogólnopolskiego Konkursu Literackiego za tomik Moja jest ta ziemia;
 5. Jacek Szynkowski – piosenkarz, kompozytor i tekściarz. Od 25 lat mieszkaniec Ciechocinka. Pierwsze kroki stawiał w założonym przez siebie zespole Medium. Wrażliwy na los najsłabszych i niepełnosprawnych ma na swoim koncie udział w wielu koncertach charytatywnych. Podczas licznych występów zawsze promuje Ciechocinek i Powiat Aleksandrowski.
 6. Skołowani – zespół, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku. Debiut zespołu zbiegł się z 20 – leciem Stowarzyszenia. Skołowani – jak o sobie mówią – to troszkę zakręceni, wieczni chłopcy z siwymi głowami, dla których miłość, przyjaźń i rock and roll są największymi wartościami. Członkowie zespołu udowadniają, że pomimo niepełnosprawności świat można postrzegać całkowicie inaczej, można żyć aktywnie, mieć pasje, zainteresowania. Można życie przeżyć jakoś pełniej. Głównym przesłaniem zespołu jest zwrócenie uwagi na różne formy aktywności i popularyzowanie twórczości artystycznej, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Skołowani to wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej, na której radzą sobie coraz lepiej. Dla środowiska osób z niepełnosprawnościami są uosobieniem aktywności i osiągania sukcesu twórczego. Debiutanckie wydawnictwo zespołu pt. „Wieczny chłopiec” uzyskało status najlepszej płyty bluesowej w plebiscycie opiniotwórczego portalu bluesonline.pl. Ważnym przesłaniem na płycie jest utwór „skacz z głową:, który przestrzega przed nieprzemyślanymi zachowaniami oraz opowiada, jak kończy się brawura nad wodą. Zespół ma wielu przyjaciół, w tym uznanych artystów, którzy zagościli na płycie CD oraz krążku winylowym. Skołowani mocno utożsamiają się z Ciechocinkiem oraz Powiatem Aleksandrowskim. W trakcie koncertów promują Ciechocinek jako „miasto bez barier” i zachęcają do aktywnego wypoczynku w uzdrowisku oraz do odwiedzania innych atrakcyjnych miejsc położonych na terenie Powiatu Aleksandrowskiego, promując w ten sposób cały region.
 7. Aurelia Izabela Więcek – mieszkanka Gminy Aleksandrów Kujawski. Wieloletni pracownik Szkoły Muzycznej w Toruniu, członkini Toruńskiej Orkiestry Kameralnej i Symfonicznej, Orkiestry Zdrojowej w Ciechocinku, założycielka Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego i Toruńskiej Orkiestry Salonowej. Po przejściu na emeryturę angażuje się społecznie w upowszechnianiu życia kulturalnego wśród lokalnej społeczności koncertując podczas wszelkich przedsięwzięć kulturalnych i religijnych.

Decyzją Zarządu Powiatu Aleksandrowskiego tegoroczne nagrody otrzymają:

 • Pani Martyna Buliżańska,
 • Pani Aurelia Izabela Więcek,
 • Pan Cezariusz Pilewski
 • Zespół Skołowani.

Laureatom i wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy. Uroczyste wręczenie nagród, dzięki uprzejmości Burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego, odbędzie się w dniu 28 grudnia 2018 r. o godz. 18.00 w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim. Wręczenie nagród połączone zostanie z koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Lutnia Nova pod dyrekcją Kai Potrzebskiej i zespołu wokalnego Muza pod kierownictwem Barbary Szelągowskiej, na który serdecznie zapraszamy.

 

Źródło: Wydz. Polityki Społecznej i Promocji Powiatu, tel. 54 282 79 23

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa