Festiwal Wisły 2019

Festiwal Wisły 2019

Tegoroczny „Festiwal Wisły”, którego organizatorem jest Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, w naszym powiecie przypadał w poniedziałek 12 sierpnia.  Tego dnia mieszkańcy Nieszawy i okolic wraz z turystami przywitali nadpływających z Włocławka uczestników tego pięknego święta królowej polskich rzek. Naprzeciw flotylli wypłynął nieszawski prom z orkiestrą dętą na pokładzie. Po oficjalnym przywitaniu przez lokalnych samorządowców i krótkim przystanku na przystani promowej, załogi statków oraz łodzi wyruszyły w kierunku Ciechocinka.

W perle uzdrowisk polskich – jak określany jest Ciechocinek – już od godzin porannych, dzięki licznym stoiskom edukacyjnym i wystawcom  można było poczuć klimat kultury i folkloru dawnego regionu nadwiślańskiego. Prezentowane były dawne zawody takie jak szkutnictwo, ciesielstwo okrętowe, powroźnictwo. Podczas targów kulinarnych „Nadwiślańskie smaki” była możliwość zasmakować tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich. Mieszkańcy oraz goście festiwalu licznie zebrani na miejskiej plaży podziwiali kilkadziesiąt łodzi i statków biorących udział w największym w Polsce zlocie jednostek rzecznych m.in. szkuty, galary, dubasy oraz łodzie wikińskie. Niewątpliwie atrakcją tegorocznego festiwalu jest udział w nim „Flisu Obojga Narodów”, który na pamiątkę 450-lecia Unii Lubelskiej pokonuje trasę z Goniądza do Torunia.

Od pierwszej edycji Festiwalu Wisły imprezą towarzyszącą są „Kujawskie Plenery Malarskie”. W tym roku Powiat Aleksandrowski na swej ziemi gości artystów już po raz piąty. Ich pracę można było podziwiać na wystawie umieszczonej w namiocie Powiatu Aleksandrowskiego. Wystawa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem gości festiwalu. Padało bardzo dużo pytań odnośnie sztuki malarskiej, gdzie osobiście odpowiadali  na nie artyści wystawionych prac, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Komisarzem artystycznym „Kujawskich Plenerów Malarskich” jest aleksandrowski artysta malarz Paweł Nowak.

Informacje o przebiegu tegorocznego pleneru malarskiego pod nazwą „Dzika Rzeka” publikować będziemy na bieżąco.

ZDJĘCIA ŁADUJĄ SIĘ PONIŻEJ, ROSIMY O CHWILĘ CIERPLIWOŚCI…

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa