Dzień Rodzicielstwa Zastępczego i Dzień Dziecka

W dn. 30 maja 2019r. obchodziliśmy IV Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i Dzień Dziecka w Powiecie Aleksandrowskim. Uroczystości objęte były Patronatem Honorowym Starosty Aleksandrowskiego.Ponadto w ramach propagowania rodzicielstwa zastępczego podczas obchodów zaproszeni goście: rodziny zastępcze i przedstawiciele Placówki Socjalizacyjnej w Aleksandrowie Kujawskim, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Aleksandrowie Kujawskim oraz przedszkoli i szkół szczebla gminnego i powiatowego, wysłuchali wykładu pt. „ Rozwój psychoseksualny dziecka i jego zaburzenia. Terapia, rozwijanie empatii i uważności u dzieci w pieczy zastępczej”, realizowanego w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum 2”, współfinansowanego z Europejskich Funduszy Społecznych. Wykład poprowadziła psycholog Kinga Mickiewicz-Stopa. Podczas spotkania swoim doświadczeniem rodzica zastępczego podzieliła się Elżbieta Cybulska, pełniąca funkcję rodziny zastępczej zawodowej specjalistycznej, która zachęcała pozostałych gości do bycia rodzicem zastępczym, a także stwierdziła, że „za późno zdecydowali się z mężem na zostanie rodzicami zastępczymi”. Te słowa świadczą o tym, że dla osób które zdecydują się na pełnienie funkcji rodziny zastępczej jest to ważna i odpowiedzialna misja.

Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego to ten moment, aby podziękować wszystkim rodzinom zastępczym funkcjonującym w powiecie za ofiarowaną dzieciom empatię, troskę i cierpliwość oraz zaangażowanie i odpowiedzialność za ich wychowanie. W dowód tego, wszystkie rodziny zastępcze otrzymały od Starosty Aleksandrowskiego podziękowania, natomiast dwie rodziny zastępcze z terenu powiatu aleksandrowskiego otrzymały od Starosty szczególne wyróżnienie za ich postawę prospołeczną w wypełnianiu funkcji rodziny zastępczej, są to Państwo: Paweł i Wioletta Chojniccy oraz Pani Joanna Duchińska.

W międzyczasie dzieci z rodzin zastępczych i Placówki Socjalizacyjnej miały zorganizowany piknik, w ramach którego zgodnie ze scenariuszem animatora, pod opieką wolontariuszy i pracowników PCPR spędzały czas na wesołej i bezpiecznej zabawie. Ponadto dzieci samodzielnie wykonywały biżuterię, świeczniki oraz kartki, które na koniec spotkania w podziękowaniu wręczyły swoim opiekunom.

Źródło: PCPR w Aleksandrowie Kujawskim

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa