Dzień Papieski 2020 „Totus Tuus!”

Dzisiaj obchodzimy już po raz dwudziesty „Dzień Papieski”.  W tym roku ma wyjątkowy charakter dlatego, że obchodzimy go w roku 100. rocznicy urodzin i 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Karol Wojtyła 16 października 1978 roku został wybrany na biskupa Rzymu i przybrał imię Jana Pawła II. Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski, ale też pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem oraz, mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846 r., który w chwili wyboru miał 54 lata.

Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony na 16 października przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie Papieżowi – Polakowi. Jednak w Kościele Katolickim święto obchodzi się w niedzielę poprzedzającą ten dzień.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Totus Tuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „Totus Tuus” oznacza „Cały Twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

 

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa