Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dorosłych

Na zakażenie pneumokokami szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Zakażenie pneumokokowe może prowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy (posocznicy) i zapalenia płuc z bakteriemią.

W trosce o zdrowie mieszkańców powiatu w 2021 roku Powiat Aleksandrowski przystąpił do realizacji „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”, w ramach którego przewidziano szczepienia dla 20 osób z terenu powiatu aleksandrowskiego. Adresatami Programu są osoby w wieku powyżej 65 roku życia, zamieszkujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka – osoby leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej.

W ramach realizacji Programu do grudnia 2021 r. prowadzone są bezpłatne szczepienia przez NZOZ Przychodnia Lekarska Kędzierscy Sp. z o.o. Sp.k. filia podmiotu w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Słowackiego 20 w godzinach pracy przychodni (pon.-pt., godz. 7.00-18.00).

Zachęcamy mieszkańców Powiatu Aleksandrowskiego do skorzystania z bezpłatnych szczepień. Osoby zainteresowane, spełniające łącznie wymagania programu, tj.:

– osoby powyżej 65 roku życia,   

– zameldowane na terenie gminy wchodzącej w skład Powiatu Aleksandrowskiego: Miasta Aleksandrów Kujawski, Miasta Ciechocinek, Miasta Nieszawa, Gminy Aleksandrów Kujawski, Gminy Raciążek, Gminy Koneck, Gminy Zakrzewo, Gminy Waganiec, Gminy Bądkowo,

– nieszczepione szczepionką przeciwko pneumokokom,

– będące w grupie ryzyka – osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli lub dychawicy oskrzelowej (pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany będzie do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka)

mogą zgłaszać się bezpośrednio do NZOZ Przychodnia Lekarska Kędzierscy Sp. z o.o. Sp.k. filia podmiotu w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Słowackiego 20, tel. 54 282 32 29.

Informacji dotyczących realizacji Programu na terenie powiatu aleksandrowskiego udzielają pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim pod nr tel. 54 282 79 23.

Więcej informacji o  Programie znajduje się na stronie internetowej http://www.programy.wsoz.pl/

Realizacja „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” na terenie Powiatu Aleksandrowskiego finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i środków Powiatu Aleksandrowskiego.

Załączniki

Plik
pdf 2021 Pneumokoki ulotka
Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa