cagri merkezi
Strona główna
Dożynki w Zbrachlinie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04. wrzesień 2017 15:18

W niedzielę 3 września 2017 r. w Zbrachlinie odbyły się powiatowo-gminne i parafialne dożynki. Gospodarzami święta plonów byli: Starosta Aleksandrowski - Dariusz Wochna, Wójt Gminy Waganiec – Piotr Kosik oraz Proboszcz Parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika – Henryk Chabasiński. Zaszczytne miano starostów dożynek ...


przypadło w tym roku Państwu Karolinie i Karolowi Szudzikom, prowadzącym swoje gospodarstwo rolne w Przypuście.

 

Dożynki rozpoczęła msza święta dziękczynna za zebrane plony. Wnętrze kościoła wypełniły dożynkowe wieńce, kosze z owocami i złożone przed ołtarzem chleby. Wprowadzono poczty sztandarowe. Wraz z proboszczem zbrachlińskiej parafii, mszę świętą koncelebrowali księża: Marian Kuszyński z parafii Św. Hieronima i Wszystkich Świętych w Raciążku, Ireneusz Śliwiński z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Aleksandrowie Kuj. i Antonii Tabak z parafii Św. Mateusza Apostoła w Bądkowie.Po mszy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Roman Organiściaka poprowadziła dożynkowy korowód na pobliski stadion, gdzie rozpoczęła się część oficjalna tegorocznego święta plonów. Głos ze sceny zabrali gospodarze i zaproszeni goście. Odczytano okolicznościowe listy, jakie parlamentarzyści skierowali do rolników z terenu powiatu aleksandrowskiego. Następnie 34 delegacje, m.in. z: gmin, sołectw i lokalnych stowarzyszeń, złożyły na ręce gospodarzy dożynek, chleby i wieńce poświęcone uprzednio w kościele. Starosta, wójt, ks. proboszcz i starostowie dożynek, staropolskim zwyczajem podzielili dożynkowe bochny, częstując wszystkich zgromadzonych tego dnia na stadionie.


W części artystycznej wystąpili kolejno: Klub Seniora „ Mimoza” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Wagańcu, Parafialny Zespół Teatralny „ZbraT” i zespół folklorystyczny działający przy Zespole Szkół nr 1 CKP w Aleksandrowie Kujawskim. W dalszej części, publiczność oklaskiwała Zbrachlińskie Wiolinki i zespół wokalny działający przy Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Zbrachlinie. Jak gasić pożar dawną sikawką konną pokazali druhowie OSP Straszewo, którzy bardzo szybko uporali się z ogniem trawiącym zaimprowizowany stóg siana na zbrachlińskim boisku. Część artystyczną zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych z zespołem „Puls”. 

 

Starostowie dożynek przekazują bochen chleba w ręce gospodarzy uroczystości

 

Galeria zdjęć z dożynek na naszym profilu facebookowym, tutaj.

 


Kontakt

Starostwo Powiatowe
ul. Słowackiego 8
87-700 Aleksandrów Kuj.
tel. (54) 282 79 00
fax (54) 282 79 28
@ sekretariat, admin

Dzisiaj jest

23 Listopada 2017
Czwartek

Imieniny obchodzą:
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj
Do końca roku zostało 39 dni.

LINKI

Prasa i media